گاهی به آسمان نگاه کن

یکی بود ... هنوزم هست

سگ را بجنبان

دکتر یا مهندس ؟

                      مسئله این است !

_________


این فیلم رو اگه ندیدید حتما ببینید

سگ را بجنبان(WAG the DOG )

فیلم سینمایی سگ را بجنبان محصول سال 1997 شرکت New Line Cinema (خط جدید سینما) با بازیگری حرفه ای داستین هافمن و رابرت دنیرو جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به تصویر می کشد که از قوه ی نویسندگی فوق العاده ای برخوردار است.

چرا سگ دمش را می جنباند؟

چون سگ باهوش تر از دمش است!

اگر دم باهوش تر بود ، دم سگ را می جنباند!

این نخستین جمله ی این فیلم است که بیننده را به فکر وادار می کند.

در طول این فیلم جدال سخت و جذابی بین جریان حاکم و کاندیدای ریاست جمهوری صورت می گیرد که کاملا غیر قابل پیش بینی است.هر لحظه شرایط به سود رقیب ورق می خورد و طرف مقابل به فکر جبران می افتد.

 دو هفته مانده به انتخابات، رئیس‌جمهور (بلسن) متهم به ایجاد مزاحمت برای یک دختر پیشاهنگ در کاخ سفید می‌شود. برای دور نگه داشتن رسانه‌ها از این موضوع، مشاور رئیس‌جمهور، ̎وینیفرد رایمز̎ (هکه) از یک مشاور سیاسی، ̎دکتر کانراد برین̎ (دنیرو) که متخصص حل کردن چنین مشکلاتی است، کمک می‌طلبد، ̎برین̎ پیشنهاد می‌کند دربارهٔ یک موضوع حیاتی که به‌هیچ وجه واقعیت ندارد، یک تکذیب‌نامه صادر شود؛ مثل تکذیب وجود بمب‌افکن‌های B-3. ̎برین̎به یک تهیه کننده هالیوودی به‌نام ̎استنلی ماتس̎ (هافمن) سفارش می‌دهد تا برنامه‌ای میهن‌پرستانه و تبلیغاتی در زمینه جنگی در آلبانی بسازد. ̎ماتس̎ گروهی برنامه‌ساز حرفه‌ای شامل ̎لیز باتسکی̎ (مارتین)، ̎فدکینگ̎ (لیری) و ̎جانی گرین̎ (نلسن) را گردهم می‌آورد. آوازها و نشانه‌های تبلیغاتی به‌صورت مستقیم از استودیوی صدای هالیوود روی کانال CNN پخش می‌شود. ستاره این نمایش تبلیغاتی یک خلبان به اصطلاح نجات یافته است که در واقع یک زندانی نظامی روانی (هارلسن) بسیار خطرناک است.
‌● هم زمانی ساخت این هجویه سیاسی با افشای رسوائی جنسی بیل کلینتن، عده‌ای را بر آن داشته تا مقاصد لوینسن و مامت را در همین راستا تلقی کنند، اما این دو هرگز تصور نمی‌کردند که کمدی سیاه آنان با حادثه‌ای واقعی منطبق و هم زمان شود. در عین حال، جدای از مسایل سیاسی، سگ را بجنبان را بایست فیلمی در خور توجه دانست؛ حداقل به‌دلیل آن‌که در بیست و نه روز و با بودجه‌ای اندک (پانزده میلیون دلار) ساخته شده و اعتبار خود را مدیون حضور هافمن و دنیرو در کنار یکدیگر است.

+ نادر نریمان ; ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸
    یادگار دوست ()